Artykuły

Wybór projektu gotowego domu

Bardzo ważną decyzją przed przystąpieniem do budowy własnego domu jest wybór projektu gotowego budynku...

Wybór działki budowlanej

Jak postępować by kupić odpowiednią działkę budowlaną? 1. Sprawdzamy księgi wieczyste działki...

Trendy: Folklor a nowoczesność

Od zamierzchłych czasów człowiek wykorzystywał do budowy swego schronienia otaczające go budulce...

wszystkie artykuły

Partnerzy

A A A

Artykuły

Technologie: Etapy budowy domu drewnianego energoszczędnego

Etapy budowy domu drewnianego energooszczędnego w technologii szkieletowej

Budowa domu drewnianego energooszczędnego w technologii szkieletowej trwa około 2 miesiące - jest to bardzo krótko w porównaniu ze stosowaniem technologii tradycyjnej murowanej. Korzystne jest to, że prace budowlane mogą być prowadzone, gdy tylko uzyskamy pozwolenie na budowę - bez względu na porę roku. Kolejne etapy budowy domu z drewna (w technologii szkieletowej) są takie same dla wszystkich projektów domów przygotowanych w tej technologii.

Pierwszym etapem bezpośrednio po wytyczeniu budynku na działce jest zdjęcie wierzchniej warstwy ziemi w miejscu budowy domu.
Po zdjęciu humusu wykonujemy podsypkę z piasku, zagęszczamy ją i wyrównujemy. Będzie ona stanowiła podkład pod płytę fundamentową. To w niej znajdują się rury kanalizacyjne do przyłącza.
Na tak zagęszczoną i wypoziomowaną podsypkę piaskową wykładamy folię oraz zbrojenie płyty. Deskujemy krawędzie boczne przyszłego fundamentu.
Po ułożeniu zbrojenia następuje betonowanie płyty fundamentowej. Cały fundament należy zabetonować na raz. Bez przerw technologicznych.
Po wykonaniu płyty fundamentowej murujemy cokół budynku zgodnie z jego obrysem oraz pod ściany wewnętrzne konstrukcyjne. Wykonujemy izolację termiczną posadzki przyziemia styropianem 15-20cm. A następnie rozmieszczamy kable grzejne ogrzewania elektrycznego.
Po rozmieszczeniu kabli grzejnych betonujemy posadzkę przyziemia do wysokości wcześniej wymurowanego cokołu. Tak przygotowana posadzka jest podstawą do wykonania konstrukcji szkieletowej budynku.
Konstrukcja nad ziemia budynku wykonana jest z dwuteowych belek drewnianych o środniku z płyty pilśniowej co zapewnia mniejsze straty ciepła w porównaniu do kantówki o przekroju prostokątnym.
Wewnętrzne ściany wykonane są drewna czterostronnie struganego komorowo suszonego klejonego na mikro-wczepy. Odpowiednio zabezpieczone drewno jest bardziej odporne na działanie wody.
Z wyżej wymienionych elementów wykonujemy konstrukcję budynku. Ze względu na lekkość konstrukcji przytwierdzamy ją do fundamentu. Ściany zewnętrzne i krokwie wykonane są z dwuteowników drewniany ze względu na cienki środnik i możliwość wykonania większej warstwy izolacji termicznej pomiędzy elementami konstrukcyjnymi. Ścianki działowe oraz wewnętrzne konstrukcyjne wykonane są z kantówki ze względu na mniejszą szerokość ściany.

 

Konstrukcję szkieletową usztywniamy poprzez poszycie jej zewnętrznej strony płytą cementowo –wiórową, lub włókowo-gipsową lub OSB Dopiero usztywniona konstrukcja jest stabilna. Usztywniamy ściany budynku stropy oraz połacie dachowe.

Na usztywnioną konstrukcję możemy układać dachówkę blachę oraz inne rodzaje pokrycia dachowego:


Przykład porykica dachu dachówką ceramiczną CREATON z widocznymi otworami na okna.
Przykład obróbki blacharskie do pokrycia ceramiką CREATON.
Przykład dachu pokrytego dachówką EURONIT S z oknami FAKRO.
Przykład pokrycia blachodachówką plannja regola.
Przykład pokrycia gontem bitumicznym.
Kominy prefabrykowane ceramiczne zajmują mniej miejsca na rzucie budynku. Wykonuje się je szybciej i mają bardziej gładkie kanały od murowanych. Zakończone są prefabrykowaną ceramiczną czapką.
Powierzchnię boczną kominów tynkujemy oraz elementy wystające ponad dach dodatkowo wykańczamy płytką klinkierową kamieniem naturalnym lub obmurowujemy cegłą w zależności od upodobań klienta.
Po Pokryciu dachu wykonujemy ocieplenie elewacji. Możemy tego dokonać używając styropianu, twardych płyt z wełny mineralnej lub wełny drzewnej.
Na warstwie ocieplenia wykonujemy tynk na siatce z włókna szklanego tak jak na budynkach murowanych.
Tynk wykonujemy poprzez natrysk może mieć rożną fakturę i kolor zgodnie z upodobaniem klienta.
Elewację można wykończyć szalówką drewnianą. Zaimpregnowaną przez odpowiednie środki zabezpieczające drewno przed działaniem ognia.
Nawiązując do elewacji podbitkę również wykonujemy z elementów drewnianych.
Po wykończeniu elewacji wykonujemy rynny i rury spustowe.
Cokół jako miejsce narażone na działanie wody odpryskującej od kostki brukowej wykładamy płytką klinkierową na kleju elastycznym wodoodpornym lub tynkiem mineralnym wodoodpornym. Nad cokołem rozpoczyna się konstrukcja szkieletowa budynku. Musi być ona zabezpieczona przed wodą i wilgocią.
Kolejnym ważnym miejscem narażonym na działanie wody jest okapnik zewnętrzny. Wykonujemy go z blachy lub ze specjalnie przygotowanych do tego kształtek ceramicznych. Obydwa rodzaje muszą być wyposażone w kapinos.
Po wykonaniu prac na elewacji wykonujemy wypełnienie wełną drzewną przestrzeni pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcyjnymi. Powierzchnie odłogi na poddaszu nieużytkowym możemy przykryć luźno ułożoną wełną drzewną.
Luźno ułożona wełna drzewna na powierzchni podłogi strychu nieużytkowego.
Ściana zewnętrzna Domu drewnianego szkieletowego wykonana z dwuteowników drewnianych ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną. Współczynnik dla takiej ściany U = 0.10 Uzyskujemy tak dobrą izolacyjność ściany poprzez wykonanie warstwy ocieplenia ściany od strony zewnętrznej warstwą styropianu o grubości 15 cm oraz wypełnienie przestrzeni pomiędzy słupkami konstrukcyjnymi wełną drzewną o grubości 24 cm.

 

Następnie mocujemy płyty gipsowo kartonowe po wewnętrznej stronie ścian oraz na ścianach wewnętrznych konstrukcyjnych i działowych. Płyty mocowane są do rusztu metalowego lub drewnianego, przestrzeń rusztu jest przestrzenią w której prowadzimy instalacje. W pomieszczeniach mokrych stosujemy płyty gipsowo- kartonowe wodoodporne. Natomiast w kuchni w celu zamocowania szafek wiszących płyty gipsowo-włóknowe.
Proces budowy domu szkieletowego jest szybki od momentu wykonania fundamentu do końca prac potrzeba 60 dni. Prace można wykonywać w okresie zimowym. Wystarczy wcześniej przygotować fundament.


do góry strony  | powrót

Szybki kontakt

E-mail: Maderabiuro@gmail.com

Telefon kontaktowy:
Artur: 604 275 274
Dominika: 577 211 663

Newsletter

Sonda

Skąd wiesz o naszej firmie?
z plakatu
od znajomych
z ulotki
z internetu
inne