Artykuły

Wybór projektu gotowego domu

Bardzo ważną decyzją przed przystąpieniem do budowy własnego domu jest wybór projektu gotowego budynku...

Wybór działki budowlanej

Jak postępować by kupić odpowiednią działkę budowlaną? 1. Sprawdzamy księgi wieczyste działki...

Trendy: Folklor a nowoczesność

Od zamierzchłych czasów człowiek wykorzystywał do budowy swego schronienia otaczające go budulce...

wszystkie artykuły

Partnerzy

A A A

Artykuły

Wybór działki budowlanej

Jak postępować by kupić odpowiednią działkę budowlaną?

  1. Sprawdzamy księgi wieczyste działki.
  2. Sprawdzamy, czy działka ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej lub pośredni (droga dojazdowa o szerokości minimum 5 metrów). Dostęp pośredni powinien być zapewniony prawnie, czyli poprzez udziały w drodze dojazdowej stanowiącej odrębną działkę lub służebność z działki sąsiedniej jako zapis w akcie notarialnym.
  3. Zapoznajemy się z treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli gmina nie ma planu należy wystąpić do Urzędu Gminy po decyzję o warunkach zabudowy, aby uzyskać te dokumenty nie trzeba być właścicielem działki. Z powyższych dokumentów dowiemy się, czy upatrzona działka znajduje się w obszarze przewidzianym pod zabudowę oraz jakiego typu budynki można budować na danej działce.
  4. Jeżeli działka znajduje się w obszarze wiejskim i w planie zagospodarowania przewidziana jest pod zabudowę, należy poznać klasę bonitacji gruntu, jeżeli znajduje się na 1,2 lub 3 klasie bonitacji to potrzebny będzie operat geodezyjny wyznaczający teren do wyłączenia z użytkowania rolnego, na dom mieszkalny Do 5 ar (należy tutaj doliczyć udziały w drogach) nie pobiera się opłat. Kwoty opłat podane wg Ustawy z dnia 3 lutego 1995r o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
  5. Zakupując działkę budowlaną należałoby zażądać, aby była wyznaczona w terenie. Niejednokrotnie się zdarza ze w akcie notarialnym jest powierzchnia, która się nie przekłada na wyznaczenie w terenie, są spory z sąsiadami o granice i działka okazuje się węższa niż nam to obiecywano. Dla bardziej wnikliwych można się nawet skontaktować z sąsiadami, dane osobowe można uzyskać składając wniosek o wypis z rejestrów gruntów sąsiednich działek. W przypadku małych działek jest to bardzo ważne, liczy się każde 10 cm.
  6. Zapoznajemy się z mapą ewidencyjną, na której znajduje się uzbrojenie działek, z niej odczytamy w jakiej odległości od działki jest prąd woda gaz czy kanalizacja.
  • Jeżeli brakuje kanalizacji można zdecydować się na szambo lub przydomową oczyszczalnie ścieków, lecz niekiedy administracja gminy nie wydaje zgody na budowę oczyszczalni ścieków.
  • Podobnie jest z wodociągiem. Jeżeli do wodociągu jest daleko lub nie ma go w danej części gminy powinniśmy wystąpić do gminy o pozwolenie na wykopanie studni. Niekiedy zapis w planie zagospodarowania narzuca inwestorowi budowanie odcinka sieci.
  • Jeżeli nie ma gazu to możemy ogrzewać dom elektrycznie lub na różnego rodzaju paliwo stale lub źródła odnawialne.
  • Jeżeli nie ma prądu należałoby zainteresować się w zakładach energetycznych, czy jest przewidziana inwestycja na danym obszarze - należy pamiętać, że prąd będzie potrzebny na budowie, a używanie agregatu zwiększy koszty budowy domu.

Na jakich trafimy sąsiadów może być dla nas brzemienne w skutki, kupując działkę budowlaną nie uzbrojoną może się zdarzy, że będziemy zmuszeni prosić sąsiadów o zgodę na wejście w teren z instalacjami, przyłączami. Z praktyki wiem, że różnie się to kończy. To samo dotyczy współwłaścicieli działek zazwyczaj drogowych, w których są prowadzone różnego rodzaju sieci. Uzyskanie zgody współwłaścicieli w liczbie około dziesięciu trwa tygodniami.

Przy zakupie działki budowlanej należy się zastanowić, czy koszty związane z uzbrojeniem (nie tylko finansowe, ale i czas jaki będziemy musieli poświęcić) nie okażą się dla nas mniej korzystne od zakupu uzbrojonej działki.do góry strony  | powrót

Szybki kontakt

E-mail: Maderabiuro@gmail.com

Telefon kontaktowy:
Artur: 604 275 274
Dominika: 577 211 663

Newsletter

Sonda

Skąd wiesz o naszej firmie?
z plakatu
od znajomych
z ulotki
z internetu
inne