Artykuły

Wybór projektu gotowego domu

Bardzo ważną decyzją przed przystąpieniem do budowy własnego domu jest wybór projektu gotowego budynku...

Wybór działki budowlanej

Jak postępować by kupić odpowiednią działkę budowlaną? 1. Sprawdzamy księgi wieczyste działki...

Trendy: Folklor a nowoczesność

Od zamierzchłych czasów człowiek wykorzystywał do budowy swego schronienia otaczające go budulce...

wszystkie artykuły

Partnerzy

A A A

Artykuły

Wybór projektu gotowego domu

Bardzo ważną decyzją przed przystąpieniem do budowy własnego domu jest wybór projektu gotowego budynku.

Zalecane jest, aby przed zakupem projektu architekt wykonujący adaptację projektu gotowego oraz projekt zagospodarowania działki sprawdził, czy nie ma przeciwwskazań by wybrany projekt został zrealizowany na posiadanej działce.

Oto przykłady problemów, które mogą wystąpić po nieprzemyślanym zakupie projektu gotowego.

A. Projekt nie jest zgodny z zapisem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego danej gminy lub miasta. Przed zakupem projektu, a nawet przed zakupem działki, inwestor powinien zapoznać się z miejscowym prawem, jakim jest uchwalony przez radę gminy, miejscowy plan zagospodarowania. Jest to miejscowe prawo obowiązujące!

B. Zakupiony projekt nie mieści się na działce.

Czy dany projekt mieści się na działce zależy od:

  • Zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego;
  • Warunków technicznych, jakie powinny posiadać budynki oraz ich usytuowanie;
  • Przepisów przeciwpożarowych.

C. Zakupiony projekt nie uwzględnia ukształtowania terenu. Projektując budynek na skarpie, fundamenty należy projektować indywidualnie. Często stosuje się różnicę poziomu parteru lub podpiwniczenie części budynku. Adaptacja projektu gotowego jest w tym przypadku kosztowna.

D. Wybrany projekt nie spełnia naszych oczekiwań i należy dokonać zmiany architektoniczne. Zdarza się, że zmian jest tak dużo, iż należy wykonać rysunki zamienne.

E. Projekt nie będzie budowany w technologii, w jakiej został pierwotnie stworzony i należy dokonać zmiany w technologii budowy domu (grubość ścian, stropów). Zgłaszają się klienci, którzy chcą zmienić technologię budowy z murowanego na drewnianą - trzeba wtedy wykonać zamienne rysunki konstrukcyjne, co podwyższa koszt adaptacji projektu. Są przypadki, że przy zmianie technologii zmianie musi ulec bryła budynku w takim przypadku adaptacja projektu jest nieopłacalna i należy wykonać projekt indywidualny z korzyścią dla inwestora i wykonawcy.

W pozostałych przypadkach, jeżeli uda nam się znaleźć gotowy dom, który pasuje nam na działce, jego usytuowanie względem stron świata będzie prawidłowe i nie przewidujemy w projekcie zmian, to uda się nam zaoszczędzić około 1% inwestycji.do góry strony  | powrót

Szybki kontakt

E-mail: Maderabiuro@gmail.com

Telefon kontaktowy:
Artur: 604 275 274
Dominika: 577 211 663

Newsletter

Sonda

Skąd wiesz o naszej firmie?
z plakatu
od znajomych
z ulotki
z internetu
inne